Pytania i odpowiedzi
Powstały w oparciu o najpopularniejsze pytania zadawane w komentarzach i komunikatorach w sieciach społecznościowych
Wojownicy Maryi walczą ze swoimi słabościami, grzechem. Walczą z pokusami i wszystkim tym, co odciąga ich od Pana Boga. Jak mówi Pismo Święte:
„Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu! Wiecie, że te same cierpienia ponoszą wasi bracia na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, Ten, który was powołał do wiecznej swojej chwały w Chrystusie, gdy trochę pocierpicie, sam was udoskonali, utwierdzi, umocni i ugruntuje. Jemu chwała i moc na wieki wieków! Amen.” (1 P 5,8-11)
Każdy Wojownik Maryi walczy o „świętość dla siebie oraz swojej rodziny, walczy o pokój między ojcem i synem o wierność żonie i swojej rodzinie. Leżąc krzyżem pokutujemy za grzechy własne i całej ziemi.” – jak mówią słowa hymnu Wojowników Maryi. Wojownik walczy za przyczyną Matki Bożej poprzez codzienną modlitwę różańcową, wypraszając potrzebne łaski. Stara się uczestniczyć w codziennej Eucharystii oraz częstej Spowiedzi Świętej.
Logotyp Wojowników Maryi niesie za sobą pewne przesłanie. Każdy jego szczegół ma swoje znaczenie. Dwa miecze symbolizują braterstwo, wspólnotę. Bo w walce z grzechem i słabościami nie jesteśmy sami. Mamy braci na których możemy liczyć, którzy towarzyszą nam w modlitwie i wzrastaniu w wierze. Miecz z kolei, to symbol duchowej walki z grzechem, szatanem (źródłem wszelkiego zła i nienawiści) i swoimi męskimi słabościami, które dzisiaj tak bardzo niszczą małżeństwo i rodzinę. Miecze posiadali Aniołowie w wielu wizjach Mistyków i Świętych jako atrybuty duchowej walki ze złem. Są ponadto nawiązaniem do tradycji etosu rycerstwa średniowiecznego (obrona najsłabszych, szczególny szacunek dla kobiet, kodeks honorowy rycerstwa).
Jak powiedział założyciel ruchu WM, ks. Dominik „Wojownicy Maryi to męski ruch religijny powstały, by odpowiedzieć na potężny kryzys męskości i ojcostwa w dzisiejszym świecie, który dotyka zdecydowaną większość społeczeństwa.” W ten sposób w męskiej grupie mężczyźni uczą się budowania braterskich i wspierających relacji. To daje im siłę do praktykowania miłości Boga i bliźniego, szczególnie w rodzinie. Ta specyfika wynika również z doświadczenia założyciela Wojowników Maryi: – Jako salezjanin powołany do szczególnej pracy z młodzieżą męską i mężczyznami zaproponowałem im duchowość salezjańską, ze szczególnym uwzględnieniem etosu rycerskiego, który jest tak bliski każdemu mężczyźnie.
Do naszych spotkań regionalnych oraz ogólnopolskich może dołączyć mężczyzna w każdym wieku. Spotkania są otwarte dla każdego mężczyzny. Zakres wiekowy 18 – 50 lat dotyczy tylko dopuszczenia kandydatów do pasowania na Wojownika Maryi. Wynika to z faktu, iż celem naszej wspólnoty jest formowanie młodych mężczyzn do bycia dobrymi ojcami i mężami. Więcej na ten temat można znaleźć w naszym statucie, dostępnym tutaj.
Wojownicy zarówno pracują jak i modlą się w ciągu dnia. W myśl dewizy Św. Benedykta z Nursji: Ora et labora – módl się i pracuj. Staramy się tak zorganizować dzień, aby oddać chwałę Bogu, pracować i mieć również czas dla siebie, rodziny i przyjaciół. Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu to wszystko jest na właściwym miejscu.
Procesje różańcowe ulicami miast polskich są naszą modlitwą pokutną, zazwyczaj modlimy się w intencji mieszkańców danego miasta, w intencji sprawujących tam władzę. Nasza obecność w przestrzeni publicznej jest wsparciem dla wielu wierzących osób, które czują się wyobcowane w swoich środowiskach. Jesteśmy również częścią Kościoła apostolskiego, czyli tego, który – jak mówi papież Franciszek – zachowuje i przekazuje nauczanie, usłyszane od apostołów. I my również chcemy przekazywać Chrystusa wszystkim – zwłaszcza współczesnym mężczyznom. Nasze modlitwy publiczne są dowodem i świadectwem tego, że istnieją w Kościele mężczyźni, którzy świadczą o realnym działaniu Pana Boga. Każdy z nich ma swoją indywidualną drogę do Niego.
Aby dołączyć do wspólnoty, należy uczęszczać na spotkania regionalne w Twojej okolicy. W tym celu należy skontaktować się z liderem grupy w Twoim regionie. Kontakt znajduje się na mapie dostępnej tutaj. Poza spotkaniami organizowane są również spotkania ogólnopolskie, w których uczestwctwo również jest warunkiem aby przystąpić do pasowania. Więcej informacji jest na stronie Jak zostać Wojownikiem Maryi.
Jeśli takie osoby nie funkcjonują w związku niesakramentalnym i żyją w czystości, uczestnicząc systematycznie w życiu sakramentalnym, to mogą podejść do rozmowy braterskiej.
Osoby te nadal należą do Ruchu i mogą uczestniczyć w spotkaniach zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.
Nie. Spotkania ogólnopolskie i regionalne zawsze pozostają w formie otwartej, a Pasowanie jest tylko wtedy, gdy się zdecydujesz rozpocząć formalną formację, co musi być jednoznacznie ustalone z Liderem Grupy. Niezależnie od decyzji zawsze jesteś mile widziany na spotkaniach!